7 důvodů, proč se letos nechat očkovat proti chřipce

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) doporučuje pravidelně každý rok Pražanům očkování proti chřipce. Proč? Důvodů, proč se nechat očkovat, je hned několik. „Očkování je nejspolehlivější obranou proti této nemoci. Snižuje pravděpodobnost onemocnění až o osmdesát procent,“ říká Jan Jarolímek, ředitel HSHMP. Očkování proti chřipce je ovšem nutné každoročně obnovovat. Vakcína totiž chrání jen proti určitému kmeni chřipky, který obsahuje.

 

V letošním roce je k dispozici vakcína Vaxigrip a Vaxigrip tetra, která má nové složení - označuje se jako "čtyřvalentení (tetravalentní) vakcína". Skládá se ze dvou kmenů proti chřipce A (Michigan/45/2015 (H1N)pdm09 a A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) a novinkou jsou i 2 kmeny proti chřipce B (B/Brisbane/60/2008 a B/Phuket/3073/2013) dříve vakcína obsahovala jen jeden kmen. "Stále je nutné veřejnosti připomínat, že virus chřipky je inaktivovaný, štěpený a že jde o tzv. mrtvou vakcínu, která neobsahuje kompletní virus, a tudíž nemůže u nikoho vyvolat onemocnění," vyvrací nejčastější důvody toho, proč se nenechat naočkovat šéf pražských hygieniků Jarolímek a zároveň dodává, že tato vakcína splňuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Veřejnosti předkládáme také doporučení České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti JEP, které je dostupné na webu zde http://www.vakcinace.eu/data/files/doporuceni_cvs_pro_ockovani_proti_chripce.pdf.


A jaké jsou důvody, proč se nechat letos na podzim očkovat?:


1. Nepřijdete o peníze
Neschopenka znamená pro zaměstnaného člověka, i jeho domácnost, poměrně velké finanční ztráty. Ekonomové spočítali, že průměrně vydělávající člověk, s platem 25 tisíc korun, přijde při 10-ti denní neschopnosti o 9 188 Kč. „Chřipka si obvykle vyžádá minimálně týden v pracovní neschopnosti a dalších 14 dní pro další rekonvalescenci,“ vypočítává Jan Jarolímek.

 

2. Užijete si Vánoce
První atak chřipky přichází do Česka většinou okolo vánočních svátků. Mnoho lidí proto o Vánocích leží v posteli, namísto toho, aby si užívali volné dny a především Vánoce s rodinou. 

 

3. Nedostanete chřipku ani v práci, ani v MHD
Virus chřipky je velmi odolný – na pevných površích, jako je klávesnice, deska pracovního stolu nebo „madlo“ v MHD přežije podle Světové zdravotnické organizace 8 hodin. Pravděpodobnost nákazy je tak v místech, kde je velký výskyt lidí velmi vysoký.

 

4. Ochráníte svoji rodinu
Stačí jeden člověk – například z čtyřčlenné rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Chřipku mohou totiž dostat i děti, které často přispívají k jejímu dalšímu šíření.

 

5. Očkování za vás zaplatí pojišťovna
Virus chřipky vás může napadnout v kterémkoli věku. Mezi nejohroženější patří ovšem lidé, kteří jsou chronicky nemocní a také senioři starší 65 let. Za ně hradí očkovací látku zdravotní pojišťovny. Informujte se proto u svého praktického lékaře. Ostatní mohou využít preventivních programů zdravotních pojišťoven, které na očkování připlácí.

 

6. Nenakazí vás nikdo jiný
Na rozdíl od USA, kde se každý rok nechá očkovat 60 % populace, v Česku je proočkovanost lidí zatím malá – dosahuje 5 %. Existuje proto poměrně velké riziko, že se v období od konce ledna až března, kdy u nás obvykle chřipková epidemie vrcholí, setkáte s někým, kdo v sobě chřipkový virus bude mít.

 

7. Nebudete nemocní, neskončíte v nemocnici
Léčba chřipky přináší mnohá omezení: většinou musíte zůstat doma, pít hodně tekutin a dodržovat klidový režim. V případě komplikací (ke kterým může dojít u každého) je nutná i hospitalizace v nemocnici. „V Praze bylo v sezóně 2016/2017 hlášeno 79 závažných komplikací, které si vyžádaly léčbu na specializovaných pracovištích jako jsou ARO či JIP a došlo k celkem 29 úmrtím,“ uzavírá šéf pražských hygieniků.
 

Další podrobnosti na téma chřipka najdete na webových stránkách HSHMP: http://hygpraha.cz/dokumenty/opravdova-chripka--to-neni-zadna-legrace-3283_3283_481_1.html

 

V Praze dne 17. 10. 2017

 

Hygienická stanice  hlavního města Prahy