Česko je na vakcinaci proti covid-19 připraveno. První vakcíny by měly dorazit ještě letos

Hygienická stanice hlavního města Prahy informuje, že v ČR bude již za několik dní zahájeno očkování proti onemocnění covid-19. Jak informuje Ministerstvo zdravotnictví, prvních 10 tisíc kusů vakcín k nám dorazí už na Vánoce. Mezi prvními očkovanými budou zdravotníci z pražských nemocnic:

 


První vakcíny proti onemocnění covid-19 dorazí s největší pravděpodobností už mezi vánočními svátky. Úvodní dodávka bude zejména symbolická, zhruba 10 tisíc kusů. Prvními očkovanými budou zdravotníci, kteří se starají o pacienty s těžkým průběhem této nemoci. Následovat budou senioři a chronicky nemocní.

 

 

FN Motol, VFN v Praze a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN)  tři nemocnice, které jsou zároveň i největšími vakcinačními centry pro připravované a už brzy zahájené očkování proti koronaviru, navštívil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Právě do těchto nemocnic přijde na konci roku první dodávka vakcíny do České republiky. A podle ministra zdravotnictví Jana Blatného jsou tato pracoviště na vše velmi dobře připravená.

 

„Chtěl bych všechny ujistit, ze Česká republika je připravená na vakcinaci,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

 

V prvním kvartálu by měly do České republiky dorazit dávky pro zhruba milion osob. VFN i motolská nemocnice deklarují, že jsou schopny proočkovat až 500 osob denně, ÚVN pak kolem 300 osob denně.

 

„Jedná se o systém distribuce, který je stejný napříč všemi zeměmi EU. Není tedy třeba mít obavu. ČR bude vakcinovat včas,“ dodává Blatný.

 

FOTO: ilustrační obrázek
 

První dávka vakcín, která přijde během Vánoc, bude distribuována zejména do Prahy a do Brna. Do konce roku se však první vakcíny dostanou do všech krajů České republiky.

 

Vakcínu dostanou jako první zdravotníci pracující v intenzivní péči, což je i v souladu s národní očkovací strategií. Právě ti se totiž starají o pacienty s nejtěžším průběhem covid-19. Kromě lékařů a zdravotních sester se vakcína brzy dostane také mezi seniory, kteří jsou rizikovou skupinou.


Očkování proti covid-19 je hrazené z veřejného zdravotního pojištění a je dobrovolné. V rámci České republiky bude k dispozici zhruba 200 očkovacích center. Ta budou ve zdravotnických zařízeních. Na očkování se bude podílet také zhruba 5 tisíc praktických lékařů. V záloze jsou polní nemocnice v Praze a Brně.

 

V Praze 21. 12. 2020

 

Mgr. Barbora Peterová

Ministerstvo zdravotnicví

odbor komunikace s veřejností

tisková mluvčí - vedoucí tiskového oddělení