Chřipka: strašák současnosti – obrana je možná

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") v pondělí 16 září 2019, ve svém sídle v Rytířské ulici v Praze 1, uspořádala, společně se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), tiskovou konferenci pod názvem "Chřipka: strašák současnosti – obrana je možná." Zazněly na ní důležité informace související s nacházející chřipkovou sezónou. Na tiskové konferenci vystoupily:

 

MUDr. Zdeňka Jágrová
pověřená zastupováním ředitele Hygienické stanice hlavního města Prahy, ředitelka protiepidemického odboru
MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění, Státní zdravotní ústav

Ing. David Šmehlík, MHA

náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky pro zdravotní péči

 

FOTO č. 1: záběr z dnešní tiskové konference v sídle HSHMP

 

Zdroj: HSHMP - zleva: Ing. David Šmehlík, MHA, MUDr. Zdeňka Jágrová a MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

 

 


TISKOVÁ ZPRÁVA

 

34 úmrtí a 91 těžkých průběhů. Taková je bilance chřipky v Praze a to jen za loňskou sezónu 2018/2019. Trend posledních pěti let ukazuje na zhoršování vývoje. Oproti sezóně 2017/2018 se jen v Praze počet obětí chřipky zvýšil o 12 a počet těžkých komplikovaných případů o 14.  Chřipka je zkrátka velmi závažné a bohužel mnohými stále velmi podceňované onemocnění. Vedení Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) se proto společně s partnery – Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) – rozhodlo ve zvýšené míře zaměřit na zvýšení povědomí veřejnosti o chřipce jako takové a účinných možnostech prevence, jak se před chřipkou účinně chránit.

 

„Snahou pražské hygienické stanice je spolupracovat s dalšími institucemi a odborníky, jakými jsou například SZÚ nebo VZP. Taková spolupráce zvyšuje sílu sdělení a argumentů, která mohou sehrávat stěžejní roli v prevenci chřipky. Naplňujeme současně i další aspekt činnosti hygienické služby, která se má mimo své kontrolní činnosti aktivně věnovat také podpoře zdraví a prevenci,“ říká MUDr. Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele HSHMP a ředitelka protiepidemického odboru s tím, že alarmující jsou i zhoršující se statistiky ohledně chřipky.  

 

Obdobné negativní vývojové trendy totiž nemá pouze Praha, ale celé Česko: loni u nás na chřipku zemřelo 199 osob a dalších 475 lidí se potýkalo s komplikovaným, těžkým průběhem s nutností hospitalizací v nemocnicích na odděleních typu ARO či JIP. Ve srovnání s obdobím 2016/2017 se počet obětí chřipky v Česku zvýšil skoro dvojnásobě a o zhruba jednu třetinu narostly těžké, komplikované průběhy. Statistika je varovná, neúprosná.

 

Právě v tomto období proto hygienici, zdravotníci i zdravotní pojišťovny vyzývají veřejnost, aby se o chřipku začala více zajímat a neváhala využít účinných preventivních opatření ochrany, z nichž, podle odborných studií, jednoznačně nejúčinnější je očkování. Ideální okamžik pro aplikaci očkovací látky je právě nyní.

 

FOTO č. 2: ilustrační obrázek

 

Zdroj: pixabay.com

 


PREZENTACE Z TISKOVÉ KONFERENCE

 

Hygienická stanice hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele Hygienické stanice hlavního města Prahy, ředitelka protiepidemického odboru pdf;1,83 MB
Státní zdravotní ústav MUDr. Martina Havlíčková, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění pdf; 2,37 MB
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

Ing. David Šmehlík, MHA,  náměstek ředitele pro zdravotní péči

pdf; 652 kB

 


 

„Snažíme se o postupné zvyšování dosavadní nízké proočkovanosti proti chřipce, která v Česku dosahuje úrovně cca 5 %. Přitom existují odborné studie, které uvádí, že nemocnost u jedinců očkovaných proti chřipce je až 5 x nižší než nemocnost očkováním nechráněných osob, očkování snižuje hospitalizaci až o 8 %,“ doplňuje MUDr. Zdeňka Jágrová.

 

„Rizikovým skupinám klientů, které jsou vymezeny zákonem, hradí VZP očkování proti chřipce v plném rozsahu. Loni se jich nechalo naočkovat 338 309 a pojišťovna za to zaplatila bezmála 154 milionů korun. Ostatním, kteří na úhradu očkování z veřejného pojištění nárok nemají, nabízí VZP jako bonus příspěvek na nákup vakcíny až 150 Kč. Loni tento příspěvek čerpalo 16 117 klientů, kterým VZP vyplatila téměř 2,5 milionu korun,“ uvedl náměstek ředitele VZP David Šmehlík.

 

FOTO č. 2: MUDr. Zdeňka Jágrová poskytuje rozhovor České televizi

 

Zdroj: HSHMP

 

Výhodou je, že většina zdravotních pojišťoven poskytuje na očkování proti chřipce v rámci svých preventivních programů významné finanční příspěvky, což umožňuje přístup k očkování, ponejvíce prostřednictvím praktických lékařů, očkovacích center či smluvních pracovně lékařských služeb v rámci zaměstnaneckých poměrů, širokým vrstvám Pražanů. Očkování osob starších 65 let je navíc poskytováno zdarma.

 

Existují organizace, včetně některých zdravotnických zařízení, kde se podařilo nabídnout zaměstnancům očkování zdarma (hrazeno například z FKSP), a kde se počet očkovaných postupně zvyšuje. Příkladem se v tomto směru snaží jít sama HSHMP. „Našim zaměstnancům nabízíme jako bezplatný benefit očkování proti chřipce a jsem velmi ráda, že v loňské sezoně byla proočkovanost našich lidí okolo 30 %,“ dodává MUDr. Zdeňka Jágrová.

 

FOTO č. 3: ilustrační obrázek

 

Zdroj: pixabay.com

 

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

 

Co je chřipka ?

 

Chřipka je nejčastější lidské onemocnění. Způsobují ho viry chřipky A a B. K jejímu přenosu dochází především kapénkovou infekcí vzduchem. První chřipkové viry k nám dorazí většinou už na podzim, epidemie obvykle propuká v lednu, únoru.

 

Přežití viru

 

Vlhkost 35-40%, Teplota 28°C

           

Tvrdé bezpórové povrchy 24 - 48 hodin (plast, nerez)

Přežije > 24hodin

 

Přenosné na ruce do 24 hodin

Oblečení, papír & papírové kapesníky

Přežije 8 - 12 hodin

Přenosné na ruce do 24 hodin

 

Vysoká virová dávka - přežití na rukou<5 min="">

Poslední informace WHO hovoří o 2 – 8 hodinách přežití viru na předmětech!

 

Komplikace chřipky

 

PLICNÍ

primární virová pneumonie             

sekundární bakteriální pneumonie a bronchopneumonie

MIMOPLICNÍ

▪ u dětí často zánět středouší
▪ postih srdečního svalu
▪ postih svaloviny kosterní

▪ neurologické komplikace 

  • (nejvyšší podíl komplikací je u pacientů vyššího věku)          

 

 Jak předcházet onemocnění?

 

Vyhněte se kontaktu s nemocnými osobami (doporučená vzdálenost je min. 1 m).

Myjte si ruce mýdlem a vodou a to podle zásad správné hygieny rukou, zvláště po kašli či kýchání.

Rozhodně se nedotýkejte očí, nosu a úst nemytýma rukama.

Dbejte také na pestrou stravu a dostatečně odpočívejte.

Nechte se očkovat proti chřipce.

 

Očkování

 

Očkování proti chřipce je nejlepší prevence, jak chřipkovému onemocnění zabránit.

Každý rok onemocní (novým typem chřipky) až 15 % populace. Nejvhodnější doba pro očkování je od poloviny září do poloviny prosince.

 

Pro koho je očkování vhodné?

 

osoby s chronickým onemocněním plic, ledvin a srdce

osoby po onkologických nemocech

obézní pacienty

 

těhotné

dále je doporučováno lidem starším 65 let

pro osoby, které žijí nebo pracují ve větších kolektivech – např. zdravotnictví, sociální služby, veřejný sektor

pro každého, kdo chce udělat něco pozitivního pro své zdraví a zvýšit šanci, že se mu chřipka vyhne včetně dětí

 

Jakou vakcínou se očkovat?

 

V současné době jsou v České republice k dispozici tetravakcíny obsahující chřipku AH1N1 a AH3N2 a dva typy B.

 

 

Kdo hradí očkovací látku?

 

Očkování proti chřipce provádí praktičtí lékaři pro dospělé, v případě dětských pacientů praktický lékař pro děti a dorost. Očkování proti chřipce je bezplatné pouze pro osoby starší 65 let a také osoby stigmatizované chronickým onemocněním.

 

Některé zdravotní pojišťovny ve svých klientských programech vakcínu proplácejí. Informujte se u svého lékaře a zdravotní pojišťovny.

 

Co dělat, když onemocním?

 

Zůstaňte doma (nejlépe v posteli) a omezte kontakt s ostatními (i v rámci

rodiny), aby nedošlo k jejich nákaze.

Odpočívejte a pijte hodně tekutin.

Použité papírové kapesníky zásadně vyhazujte do odpadkového koše.

Při kašlání / kýchání si přikryjte ústa.

 

Dbejte na hygienu rukou – často si myjte ruce mýdlem a vodou, zvláště

po kašli a kýchání

Kontaktujte telefonicky svého lékaře.

 

FOTO č. 4: ilustrační obrázek

 

Zdroj: pixabay.com


Osvětové materiály - chřípka, její prevence, význam očkování:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DŮLEŽITÉ INFORMACE O CHŘIPCE A VÝZNAMU OČKOVÁNÍ PRO SPECIFICKÉ SKUPINY PACIENTŮ - STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV:
 
ONEMOCNĚNÍ SRDCE pdf; 167 kB
ASTMA pdf; 169 kB
DIABETES pdf; 167 kB
OSLABENÁ IMUNITA pdf; 167 kB
TĚHOTENSTVÍ

pdf; 168 kB

 

 

 

TK v centru zájmu sdělovacích prostředků:

 

ČT 1, ČT 24 - hlavní zpravodajská relace Události - 16.9.2019 - reportáž "Očkování před chřipkovou sezónou" - mj. vystoupení MUDr. Zdeňky Jágrové, pověřené zastupováním ředitele HSHMP

 

ČT 24 - Studio ČT 24 - 16.9.2019 - rozhovor s MUDr. Martinou Marešovou z protiepidemického odboru HSHMP na téma "Jak se lze bránit proti chřipce?"- časový interval: 44:43 - 50:35

 

ČT 24 - Studio ČT 24 - 16. 9. 2019 - záznam části TK - vystoupení Ing. Davida Šmehlíka, náměsteka ředitele VZP pro zdravotní péči - časový interval: 12:11 - 18:45

 

internetový zpravodajský server České noviny - 16.9.2019 - WHO: Proti chřipce by se měly očkovat i těhotné

 

internetový zpravodajský server IROZHLAS.cz - 16.9.2019 - Proti chřipce by se měly očkovat i těhotné ženy, doporučuje WHO. Náchylnější jsou také senioři a děti

 

internetový zpravodajský server BLESK.cz - 16.9.2019 - Proti chřipce by se měly očkovat i těhotné, doporučují lékařské kapacity

 


 

V Praze 18. 9. 2019

 

Mgr. Zbyněk Boublík

tiskový mluvčí HSHMP