Extrémní nárůst denních případů covid-19 v metropoli řeší pražští hygienici i ve spolupráci s kolegy z ostatních krajů, Armádou ČR a dalšími spolupracovníky

Počet registrovaných nových pozitivních případů onemocnění covid-19 na území Prahy, který již několik dnů za sebou přesahuje stovku, plně vytěžuje téměř všechny odborné zaměstnance Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“). Na epidemiologických šetřeních nových pozitivních případů se každý den podílí více než 100 pražských hygieniků. K včasnému řešení vzrůstajícího počtu případů v Praze je však potřeba ještě více vyškolených lidí. HSHMP proto vítá koordinační úlohu Ministerstva zdravotnictví při zajišťování výpomoci kolegů z ostatních hygienických stanic, mediků, dalších zdravotnických pracovníků i příslušníků Armády ČR. Ukazuje se, že systém tzv. Chytré karantény umožňuje spolupráci nejen hygieniků v rámci celé republiky, ale také armádních a dalších zdravotních specialistů.

„Plně si uvědomujeme potřebnost provádění epidemiologických šetření nových případů a snažíme se v dané souvislosti o dohledání maximálně možného počtu přímých kontaktů. Na řešení epidemiologické situace vyčleňujeme maximum možného počtu našich odborných zaměstnanců ze všech specializovaných odborů, nicméně část našich pracovníků musí plnit i další úkoly, kterým jako orgán ochrany veřejného zdraví podle zákona musíme dostát. Svépomocí proto nejsme v dané chvíli schopni operativní řešení nových případů zvládat, dostávali bychom se do mírného časového skluzu. Jsem proto velmi ráda, že se dnes ráno uskutečnila koordinační porada zástupců Ministerstva zdravotnictví, Armády ČR, kolegů z ostatních hygienických stanic, kde jsme se situací v Praze zabývali a dostalo se nám nabídky na výpomoc,“ informuje ředitelka HSHMP MUDr. Zdeňka Jágrová.

 

Hlavní hygienička ČR MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D. již během víkendu oslovila ostatní krajské hygienické stanice, zda by pražským kolegům mohli pomoci. „Iniciativy paní doktorky Rážové si vážím a děkuji také kolegům z hygienických stanice v Moravskoslezském, Ústeckém a Jihomoravském kraji, kteří se již do práce na našich pražských případech zapojili. Odhadujeme, že by nám kolegové z každé hygienické stanice mohli denně pomoci v desítkách případů. Výpomoci kolegů si skutečně ceníme. Ostatní krajské hygienické stanice nás s nabídkou pomoci oslovují v průběhu dnešního dne, pomoc nabízí také Armáda ČR, rovněž předem děkujeme,“ připomíná MUDr. Jágrová.

 

Na dnešní ranní poradě se řešily nejen personální, ale také technické otázky: pražským hygienikům se dostalo ujištění o další podpoře. Průběžně probíhají instalace nových osobních počítačů, ladí se otázky programové a technické infrastruktury. Příslušné složky řeší také zapojení dalších lidí, kteří by pražským hygienikům pomáhali s oslovováním dohledaných kontaktů a prováděli související kroky. „Po dnešní ranní poradě věřím, že se nám společnými silami všech zainteresovaných podaří epidemiologická šetření nových pražských pozitivních případů v průběhu relativně krátké doby urychlit,“ uzavírá MUDr. Zdeňka Jágrová.

 

V Praze 7.9.2020

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP