Hygienici kontrolovali rychlá občerstvení na Bleším trhu

Kontroly odborných zaměstnanců Hygienické stanice hlavního města Prahy byly o tomto víkendu také ve stáncích s občerstvením na Bleším trhu, který se konal v sobotu ve Vysočanech v ulici U Elektry. Aktivita pražských hygieniků byla zaměřena na dodržování osobní a provozní čistoty, na minimální trvanlivost surovin a polotovarů, skladování a výdej nabízeného sortimentu (především byly nabízeny párky v rohlíku, hamburgery, grilované klobásy, langoše a bramboráky z polotovarů, alkoholické i nealkoholické nápoje).

 

Foto1: Kontrola pražských hygieniků se zaměřila na stánky s rychlým občerstvením

 

Zdroj: HSHMP

 

Skladování surovin splňovalo pokyny výrobců. "Naměřené teploty v gastronádobách, kde byly uloženy majonéza, dresinky nebo obloha k hamburgerům, se pohybovaly do 8°C. Při kontrole surovin a polotovarů nebyla nalezena prošlá data použitelnosti či minimální trvanlivosti. Nabízené potraviny také nevykazovaly žádné smyslové vady - jakými jsou změna konzistence, barvy nebo zápachu," vypočetla Zdeňka Shumová, ředitel odboru hygieny výživy a PBU Hygienické stanice hlavního města Prahy. Od veškerých surovin, které měli stánkaři ve svých chladicích nebo mrazicích zařízeních, doložili prodejci nabývací doklady. Všechny pokrmy a nápoje byly vydávány v nevratných, jednorázových obalech.

 

Podle zjištění pražských hygieniků měl personál na sobě čistý pracovní oděv. Všichni zaměstnanci předložili platné zdravotní průkazy. Stánky měly k dispozici pitnou vodu, a to buď z barelu s průtokovým ohřívačem nebo napojením na vodovodní řad. Zaměstnanci stánků měli vyčleněné personální toalety a byly zde k dispozici také  zákaznické toalety, které zajišťuje zřizovatel Bleších trhů formou chemických záchodů.


V Praze dne 17. 10. 2017


Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP