Hygienici na Dni mexické kuchyně v ZŠ Kunratice

Ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých (HDM)  Ing. Anna Füleová z Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen HSHMP) se ve středu 21. listopadu 2018 zúčastnila akce Den mexické kuchyně na základní škole v městské části Praha – Kunratice. Děti si zde zásluhou paní kuchařek z místní školní jídelny během oběda pochutnaly na zdravém mexickém jídle. Na jídelním lístku se objevila tortillová polévka, hlavní chod tacos s kuřecí tingou, fazolemi a guacamole a zákusek čokoládový tamal. Na složení jednoduchého a skvěle vypadajícího menu dohlížela Mgr. Alexandra Košťálová ze Státního zdravotního ústavu. Menu tak bylo složeno z ingrediencí, které odpovídají potřebám dětí, a bylo velkým zpestřením oproti tradiční české kuchyni.
 
FOTO č. 1: pohled na hlavní chod TACOS S KUŘECÍ TINGOU, FAZOLEMI A GUACAMOLE
 
Zdroj: Asociace školních jídelen (www.asjcr.cz )
 
FOTO č. 2: pohled na TORTILLOVOU POLÉVKU a dezert ČOKOLÁDOVÝ TAMAL
 
Zdroj: Asociace školních jídelen (www.asjcr.cz )
 
Na kunratickou školu s certifikáty Zdravá škola, Zdravá školní jídelna a Ekoškola zavítala řada významných představitelů, například paní velvyslankyně Spojených států mexických v České republice J. E. Rosaura Leonora Rueda Gutiérrez, prezident Asociace školních jídelen Michal Malát a starostka městské části Praha – Kunratice Lenka Alinčová.
 
FOTO č. 2: na snímku velvyslankyně Mexika v ČR J. E. Rosaura Leonora Rueda Gutiérrez (první zleva) společně s ředitelkou HDM HSHMP Ing. Annou Füleovou
 
Zdroj: Asociace školních jídelen (www.asjcr.cz )

Základní škola Kunratice se stala jednou ze zastavení populární zdravotně osvětové série Den mezinárodní kuchyně ve školních jídelnách. Jde o školami velice oblíbený projekt, který školám přibližuje nejen jídelníček vybrané země, ale i její kulturu. Organizátorem je  Asociace školních jídelen ČR. Po dni španělské kuchyně je nyní aktuálně organizován tematicky podobný díl – Den mexické kuchyně.

Mexická jídla, která v současnosti ochutnávají žáci vybraných základních škol si může doma připravit každý zájemce. Recepty i  detailnější popisy pokrmů jsou k dispozici prostřednictvím následujícího linku: https://asjcr.cz/projekty/den-mexicke-kuchyne-prezentace .

ZŠ Kunratice současně působí jako Krajské regionální centrum sdílení dobré praxe v oblasti školního stravování. Takový je cíl Memoranda o spolupráci podepsaného na konci roku 2017 mezi Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a Asociací školních jídelen České republiky, Státním zdravotním ústavem, Městskou částí Praha – Kunratice a Základní školou Kunratice. Centrum bude především sdílet a propojovat zajímavé a odborné projekty školních jídelen a pozitivně propagovat význam školního stravování. Vedle toho bude také rozvíjet a zvyšovat zdravotní a nutriční gramotnost zaměstnanců školních jídelen.
 
 
 
V Praze dne 27. 11. 2018
 
Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP