Každý krok (se u nás) počítá

Do druhého patra sídla Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") v Rytířské ulici na Praze 1 je to celkem 58 schodů. Od dnešního dne je na každém z nich přesně napsáno kolik kilojoulů spálíte, když je postupně všechny zdoláte. Na konci této cesty na Vás čeká nejen gratulace, ale také konstatování, že zmiňovaných 24,36 kJ odpovídá celé 1 a půl lžičce bílého jogurtu tj. 5,58 ml. „Není to sice mnoho, ale každý krok se počítá!," říká Jan Jarolímek, šéf pražských hygieniků s tím, že se pod jeho vedením pražská hygienická stanice přihlásila na konci března do projektu Podnik podporující zdraví. "Mimo zkvalitňovanání práce odborných zaměstnanců hygieny ve vztahu k veřejnosti se snažíme také zlepšovat pracovní prostředí našich jednotlivých poboček. Spolu s tím tak inspirujeme nejen naše zaměstnance ke zdravému životnímu stylu," doplňuje Jarolímek a odkazuje zájemce na bližší informace k soutěži Podnik podporující zdraví 2017, které jsou k dispozici na webových stránkách Státního zdravotního ústavu v Praze (SZÚ): www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/soutez-o-titul-podnik-podporujici-zdravi-roku-2017

 

Pohyb prospívá srdci, předchází vzniku nádorů a také zlepšuje náladu. Ze Zprávy o zdraví obyvatel hlavního města Prahy, kterou vydala HSHMP v roce 2015 ale vyplývá, že se až 70 % české populace nedostatečně hýbe. „Nedostatek pohybové aktivity je dán především sedavým životním stylem, elektronizací volného času i mezilidských vztahů,“ vypočítává ve zprávě Blanka Kučerová, ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže. Současná lékařská doporučení pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění požadují alespoň 75 minut intenzivní fyzické aktivity v týdnu, v případě běhu stačí i méně (cca 50 minut týdně) nebo se uvádí 10 kilometrů běhu týdně. Běh je v prevenci účinnější než chůze, bývá ale spojený s úrazy, 5 minut běhu svou preventivní účinností odpovídá 15 minutám chůze.

 

Schody v Rytířské ulici jsou nově polepeny údaji, kolik kJ spálíte, když je vyjdete...

 

 

... na konci cesty na vás čeká gratulace

 

Zdroj fotografií: HSHMP

 

Návod, jak zařadit přirozený pohyb do každodenního života, když na něj nezbývá čas, připravil v roce 2016 Státní zdravotní ústav v Praze za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci  Národního programu zdraví - Projekty podpory zdraví. Podle něj je za přirozený pohyb považován úklid domácnosti, sekání trávy, hrabání listí i pravidelná chůze po schodech - viz Příloha leták SZÚ Každý krok se počítá. "Pražští hygienici se do akce Každý krok se počítá zapojili a to jako součást našich preventivních aktivit na úseku podpory zdraví a zdravotní politiky obyvatel hlavního města Prahy," doplňuje Jarolímek.

 

 

V Praze dne 19. 4. 2017

 

Mgr. Dana Mertová

tisková mluvčí HSHMP

 

 


 

Přílohy