Klíšťata v akci! Hygienici kontrolují pražské lesy, parky i louky

Klíšťata se v přírodě vyskytují od jara do podzimu. Jejich aktivita se ovšem odvíjí od závislosti na klimatických podmínkách. Maximální výskyt je pozorován na  jaře - v měsících květnu a červnu a potom na podzim - v měsících září a říjnu. „Aktuální výskyt klíšťat v Praze je vysoký a ukazuje, že minulá zima byla mírná a nebyla pro ně problematická,“ říká Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP").


Hygienici nyní sbírají klíšťata v jedenácti pražských lokalitách. Mezi ně patří například Kunratický les, Modřanská rokle, Divoká Šárka, Stromovka, Hostivařský les nebo Ďáblický les. „Například lokalitu Ďáblického lesa kontrolujeme na základě toho, že sem vyrážejí na výlety maminky s kočárky. Také se tady nachází dětské hřiště, kam zase chodí na vycházky školky a školní družiny,“  osvětluje výběr lokalit Jarolímek.

 

Foto 1: Jana Doulíková a Eva Mähringová z odboru protiepidemického pobočky Sever HSHMP při posledním sběru klíšťat v Ďáblickém lese


Zdroj: Daniel Vitouš/Blesk


Sběr klíšťat je v praxi prováděn takzvaným „vlajkováním“, kdy odborní zaměstnanci HSHMP prochází terén s bílou flanelovou látkou se středně dlouhým vlasem. Ta připomíná srst zvířete, a proto se na ni klíšťata snadno zachycují. Po každém „vlajkování“ se klíšťata roztřídí podle vývojového stádia do tří zkumavek.Do jedné patří samci, do druhé samičky a do poslední se ukládají nymfy, tedy nedospělí jedinci. Vzhledem k možné infekci však žádný rozdíl mezi nimi není. Nebezpečné nemoci mohou přenášet všechny tři nasbírané skupiny,“ popisuje Jana Doulíková z odboru protiepidemického pobočky Sever HSHMP.


Foto 2: Klíšťata se pinzetou ukládají do speciálních zkumavek

 

„Cílem tohoto vlajkování je zjistit infekčnost letošních klíšťat v Praze. Zaměřujeme se jednak na vyšetření na Lymeskou boreliózu, kterou provádí Národní referenční laboratoř pro Lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze, jednak na klíšťovou meningoencefalitidu. Toto vyšetření provádí Národní referenční laboratoř pro arboviry Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě,“ dodal k vlajkování Jarolímek.

 

Jak moc jsou letos infekční pražská klíšťata bude známo zhruba za tři týdny. Výsledky bude HSHMP publikovat na webových stránkách.

 


Další podrobnosti o výskytu klíšťat v Praze a metodě vlajkování najdete zde: http://www.hygpraha.cz/dokumenty/prazsti-hygienici-se-pripravuji-na-sber-klistat-3014_3014_161_1.html

 

V Praze dne 1. 6. 2017

 

Mgr. Dana Mertová

tisková mluvčí HSHMP