Infikovaná klíšťata potkáte většinou mimo Prahu

Aktivita klíšťat není v Praze tak vysoká, jako v ostatních částech republiky, souvisí to samozřejmě s charakterem metropole a místně příslušným biotopem. Nejhorší situace ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou je podle Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") v Jihočeském kraji. Většina obyvatel Prahy se některou z nemocí, které klíšťata přenáší, nakazí mimo hlavní město. Je to dáno především tím, že Praha není rekreační oblast,“ uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru HSHMP ve Studiu ČT 24, kde se vyjadřovala k letní aktivitě klíšťat u nás. Záznam pořadu je možné zhlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/217411058320713/

 

HSHMP podle slov jejího ředitele Jana Jarolímka sleduje infekčnost klíšťat již dlouhých 20 let. "Na území hlavního města Prahy jsme vytipovali celkem devět lokalit, které jsou z našeho pohledu pro sběr klíšťat vhodné," říká šéf pražských hygieniků Jarolímek s tím, že v osmi z nich dopadly výsledky na výbornou. "Jde o Klánovický les (Praha 9), Satalickou oboru (Praha 9), Prokopské údolí (Praha 5), Pod Kesnerkou (Praha 5), Stromovku (Praha 7), Ďáblický háj (Praha 8), Hostivařský les (Praha 10) a Kunratický les (Praha 4) – u Václava IV. Klíšťata byla vyšetřována na přítomnost viru klíšťové encefalitidy, který se ve vyšetřovaných vzorcích nepotvrdil," upřesňuje Jarolímek. Jediná pozitivita na klíšťovou encefalitidu byla prokázána ve vzorku klíšťat z deváté lokality, Kunratického lesa (Praha 4) – Globus. HSHMP proto doporučujeme návštěvníkům při návratu nejen z této oblasti, aby nezapomínali na preventivní opatření: nosit světlý oděv, používat repelent, po procházce v přírodě se důkladně prohlédnout. Na výsledky šetření týkající se lymeské boreliózy HSHMP zatím čeká, až budou zpracovány výsledky v laboratořích.

 

HSHMP nemá letos zatím žádné informace o tom, že by někdo po přisátí klíštěte onemocněl. Klíšťata přitom přenáší dvě vážné nemoci: klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Klíšťová encefalitida je nebezpečnější, byť to není tak časté, může skončit smrtelně,“ upřesnila Jágrová. Lymeská borelióza s sebou sice přináší kožní reakce v místě přisátí klíštěte, onemocnění může vyvolat i revmatologické obtíže, nebo poruchu srdečního rytmu  další postižení. Onemocnění LB, lze léčit antibiotiky, včasné zahájení léčby přináší nejlepší efekt.

 

18. 7. 2017


Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP