Kontrola stánkového prodeje na jednorázové akci hudebního festivalu Mezi Bloky v areálu kolejí ČVÚT

Se zlepšujícím se počasím začalo také v Praze přibývat jednorázových kulturních akcí, jejichž nedílnou součástí jsou pochopitelně stánky s prodejem nápojů a občerstvení.

 

Jednou z takových akcí byl i hudební studentský festival Mezi Bloky, pořádaný dne 17. 5. 2017 v areálu kolejí Českého vysokého učení technického v Praze - Podolí, kam zamířili také odborní zaměstnanci Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP"), aby provedli kontrolu stánkového prodeje občerstvení. I přes nikterak rozlehlý areál, zajistili pořadatelé dostatečný počet stánků, jejichž sortiment nabízel kromě točených alkoholických i nealkoholických nápojů také na grilu připravované klobásy, steaky a pro milovníky sladkých pokrmů dokonce i tradiční české trdelníky.


Vzhledem k tomu, že se jednalo již o jedenáctý ročník festivalu, bylo i po organizační stránce vše v pořádku. Pořadatel umožnil „stánkařům“ přístup do zázemí, kde byly k dispozici vyčleněné záchody a prostor pro uložení věcí. Ve stáncích byla ze strany pražských hygieniků zkontrolována osobní a provozní hygiena obsluhujících zaměstnanců, nabývací doklady k potravinám, skladování a manipulace s potravinami a pokrmy a likvidace odpadu, kdy ve všech jmenovaných ukazatelích nebyly zjištěny závady. Každý stánek byl navíc vybaven pohotovostním zdrojem pitné vody a pomůckami na mytí a sušení rukou pro možnost řádného dodržování osobní hygieny zaměstnanců. HSHMP se během kontrol zaměřila také na způsob skladování potravin, které byly skladovány v chladicích zařízeních a byly k nim předloženy dodací listy. Všichni potravinářští zaměstnanci měli pracovní oděv, jednorázové rukavice a předložili zdravotní průkazy. Pro návštěvníky byly zajištěny v areálu chemické toalety, ale dle sdělení pořadatele, využívali ubytovaní studenti převážně toalety na svých pokojích.

 

Z pohledu kontrolní činnosti HSHMP byla tato kontrola zaměřená na stánkové prodeje během této jednorázové akci bez závad. I přesto HSHMP plánuje v této kontrolní činnosti pokračovat i nadále a průběžné výsledky budou pravidelně zveřejňovány na webových stránkách HSHMP.

 

V Praze dne 19. 5. 2017

 


Ing. Petra Doležalová
vedoucí oddělení hygieny výživy pobočky JIH