Nepodceňujme spalničky! Přečtěte si zajímavý leták

Podle aktuálního sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR jsou spalničky stále ještě v mnoha zemích běžným onemocněním. Vyskytují se na Středním východě, v Pacifiku a také v Asii. I v některých zemích Evropy se objevují lokální epidemie. Od ledna do konce dubna 2017 bylo v Evropě hlášeno již 4 674 onemocnění spalničkami.

 

„Situace ve výskytu onemocněním spalničkami na území hlavního města Prahy je však klidná, jsou zaznamenány pouze ojedinělé, importované případy onemocnění,“ upozorňuje Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy. Dva případy spalniček, které se objevily v Praze, si přivezli lidé ze zahraničí: muž se vrátil z Laosu a onemocněl v den návratu do Prahy, druhým případem je neočkované malé dítě, které nebylo kvůli nízkému věku proti této nákaze očkováno a nakazilo se v Thajsku.

 

V rámci Česka probíhá epidemie spalniček na v Moravskoslezském kraji na Ostravsku, kde je evidováno k dnešnímu datu přibližně 130 potvrzených případů onemocnění. Mimo území Česka hrozí riziko možné nákazy zejména v Rumunsku, kde bylo zaznamenáno téměř 7 000 onemocnění včetně evidovaných úmrtí. Bez obav z možné nákazy se nelze vydat ani do sousedního Německa, které hlásí téměř 700 případů onemocnění a často navštěvovaná Itálie hlásí 3 000 onemocnění vyskytujících se v 18 regionech.

 

Další podrobnosti - například jak poznat, že máte spalničky - a řadu zajímavých informací najdete v edukativním letáku Státního zdravotního ústavu.


V Praze 7. 7. 2017


Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP


 

Přílohy