Po jarních prázdninách v Praze opět vzestup respiračních onemocnění

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) na území metropole v uplynulém 9. kalendářním týdnu roku 2018, tedy v období od 26. února do 4. března, zaznamenala opětovný vzestup akutních respiračních infekčních onemocnění (ARI). Ve srovnání s týdnem předcházejícím se počet nemocných zvýšil o 15,9 %. „Před dvěma týdny v Praze skončily jarní prázdniny. Děti začaly na celém území města znovu chodit do školy. Proto nemocnost stoupla především ve věkových skupinách dětí 6 – 14 a 0 – 5 let. Jarní prázdniny totiž již tradičně kvůli omezenému kontaktu mezi dětmi přinášejí dočasný, administrativní pokles nemocnosti. Z laboratorních nálezů registrujeme lehkou převahu chřipky typu B na chřipkou typu A,“ vysvětluje ředitel HSHMP Jan Jarolímek. 


Kvůli těžkému průběhu chřipky muselo být v Praze dosud v nemocnicích hospitalizováno na odděleních typu ARO nebo JIP 40 pacientů. Na následky chřipky v Praze prozatím zemřelo 10 lidí. HSHMP přepokládá vysokou nemocnost ARI i chřipky v Praze rovněž v právě začínajícím 10. kalendářním týdnu.

 

Jak se pozná pravá chřipka? "Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob,"  říká šéf pražských hygieniků Jarolímek.

 

Existují nějaká účinná hygienická opatření proti chřipce? "Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Z dalších preventivních opatření je ještě možné zmínit pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou, a také třeba používání kapesní desinfekce. Neumytýma rukama by se lidé rozhodně neměli dotýkat očí, nosu a úst, V neposlední řadě se vyplatí dbát na pestrou stravu a dostatek odpočinku," uzavírá Jarolímek.

 

Níže HSHMP uvádí také 2 grafy s vývojem hlášení ARI za hlavní město Prahu a to v rozdělení podle věkových skupin (první graf) a poté ve srovnání s rokem předchozím (druhý graf) v 9. týdnu, kde je zřejmý výrazný vzestup nemocnosti.


V Praze 5. března 2018

 

 

 

RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA
ředitel