Pražská hygiena veřejnost upozorňuje na pravidelné předpovědi aktivity klíštěte obecného

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") upozorňuje veřejnost na pravidelně zveřejňované předpovědi aktivity klíštěte obecného, které jsou každou sezónu až do konce října pravidelně zveřejňovány na veřejných internetových stránkách prostřednictvím tohoto odkazu: http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/predpoved-aktivity-klistat .

  

Předpovědi publikuje odbor klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jsou vydávány ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a Státním zdravotním ústavem.

 

Předpověď je vydávána každé pondělí a čtvrtek (do 13.00 hodin). V pondělí se jedná o výhled na zbytek týdne (úterý - neděle), ve čtvrtek o upřesnění na rozšířený víkend (pátek - pondělí).

 

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou.

 

Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.

 

Podrobné informace jsou pak také k dispozici na webových stránkách HSHMP a jsou dostupné na odkazu:
http://hygpraha.cz/obsah/klistata_448_1.html

 

Informace o nemocech přenášených klíšťaty, možnostech prevence a ochrany i způsobech odstranění přisátého klíštěte obsahuje osvětový materiál Státního zdravotního ústavu „Nebezpečná klíšťata“ – ke stažení ZDE   /PDF, 1,75 MB/

 

V Praze dne 22. května 2018
 

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí