Co je to koupání v biotopu?, vysvětlují hygienici

Hitem letošní prázdnin se stávají tzv. biotopy. Za deset let jich v Česku vzniklo dvaadvacet. Protože se v nich chce koupat stále více lidí, vydal loni Státní zdravotní ústav (SZÚ) jejich podrobnou mapu. Podle ní část biotopů leží na veřejnosti přístupných místech (například v pražském Radotíně), část z nich je u hotelů a wellness center.

 

Zdroj: SZÚ - Veřejná "biokoupaliště" v koupací sezóně 2016

 

Voda v biotopu není chemicky ošetřena, tj. neobsahuje žádnou desinfekci a nepůsobí tedy dráždivě a agresivně na plavce s citlivou pokožkou. Nespornou výhodou biotopu je, že zde odpadá problém s přemnožením sinic a to z důvodu vody chudé na živiny. Na druhé straně v nedezinfikované vodě může snáze dojít k přenosu lidských patogenů. „Každá koupací voda představuje určité riziko pro koupající se. Při řádném provozu je riziko z vody minimalizováno,“ říká svůj názor na biotopy vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Matěj Čermák z Hygienické stanice hlavního města Prahy. 

 

Zdroj: Biotop Radotín

 

V Praze zatím funguje jeden biotop. Jde o koupaliště s přírodním čištěním vody na adrese Loučanská 9, Praha 5 – Radotín. V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čistící) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy a dětské hřiště. Celý areál je zatravněn s umělou závlahou, provedeny byly též sadové úpravy a oplocení celého areálu. Informace o kvalitě vody v Radotíně najdete zde: http://hygpraha.cz/koupaliste.aspx

 

 

V Praze 14. 6. 2017

 

Mgr. Dana Mertová

tisková mluvčí