Pražští hygienici zarmouceni odchodem předního českého epidemiologa a infektologa doc. MUDr. Zdeňka Ježka, DrSc.

S hlubokým zármutkem přijala Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") zprávu o úmrtí předního českého epidemiologa a infektologa doc. MUDr. Zdeňka Ježka, DrSc., který zemřel v neděli 24. listopadu ve věku 87 let. Pan docent Ježek se během své činnosti ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) významně podílel na celosvětovém vymýcení pravých neštovic.

 

 

Rodák z Liberce vystudoval v letech 1952-1958 lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté působil v Ústavu epidemiologie a mikrobiologie. Svou profesní dráhu zahájil epidemiologickou studií TBC, žloutenky a chřipky. V roce 1965 pomáhal jako expert WHO budovat zdravotnický systém v Mongolsku, kde zorganizoval první celoplošné očkování dětí proti obrně.

 

V sedmdesátých letech působil v ústředí WHO v Ženevě, pomáhal při likvidaci neštovic v Jugoslávii a epidemie cholery na východě Slovenska, při vymýcení neštovic v Indii, Nepálu a Bangladéši, Somálsku, Etiopii a Keni.

 

Po završení programu vymýcení neštovic přešel v roce 1988 do globálního programu AIDS. V roce 1995 se jako expert WHO podílel na likvidaci epidemie eboly v Zairu. Poslední roky profesního života zasvětil vystupování proti biologickým zbraním a bioterorismu. Až do vysokého věku přednášel medikům a lékařům o tropické medicíně.

 

FOTO: doc. MUDr. Zdeněk Ježek, DrSc. - (*13. srpna 1932, Liberec – 十24. listopadu 2019, Praha)

 

Zdroj: ZŠ Křimická

 

Pan docent Ježek je autorem asi 200 vědeckých článků a soubornějších prací publikovaných v české a zahraniční literatuře. Ocenila ho WHO, dostal vyznamenání v Indii i Mongolsku. V roce 1987 mu byla udělena medaile Jana Evangelisty Purkyně za úspěšnou mezinárodní spolupráci při vymýcení neštovic, v roce 2003 byl pasován na Rytíře českého lékařského stavu. Za své největší profesní zklamání tehdy označil zjištění, že se ve světě v tajných laboratořích konají pokusy na obnovení viru černých neštovic, který by mohl být použit jako biologická zbraň.

 

Pravé či černé neštovice po celá staletí patřily k největším zabijákům lidstva. Jen v uplynulém století mají na svědomí na 300 milionů obětí. V roce 1959 zahájila Světová zdravotnická organizace boj s touto nebezpečnou chorobou. V roce 1978 oznámila, že byl v Somálsku vyléčen poslední člověk na světě, který neštovicemi onemocněl. Oficiálně byly neštovice prohlášeny za vymýcené v roce 1980.

 

Čest jeho památce!

 

V Praze 29. 11. 2019