Proč se o AIDS vyplácí mluvit? Projekt "Mezi nimi" byl úspěšný

Z projektu (o kterém jsme informovali zde http://www.hygpraha.cz/dokumenty/prazsti-hygienici-pokracuji-v-prevenci-hiv-aids-2815_2815_437_1.html) vyplynulo plno zajímavých informací, například to, že červenou stužku, celosvětový symbol boje proti AIDS, zná jen minimum českých studentů. Většina z nich se dosud mylně domnívala, že jde o symbol boje proti rakovině. Odpovědi však studenti dostali i na řadu zajímavých dotazů. Může mě antikoncepce ochránit před nákazou virem HIV? Je pravda, že virus HIV je uměle vytvořený virus americkou armádou? Může se virus přenést z těhotné matky na dítě? To jsou jen některé z nich, které od studentů zazněly.

 

Preventivní projekt „Mezi nimi“ oslovil celkem 2 837 žáků základních a středních škol v Praze. Poptávka byla ovšem jednou tak velká – přibližně třem tisícům žáků nešlo z kapacitních důvodů vyhovět. „Hygienická stanice se aktivně hlásí k těmto preventivním aktivitám, proto jsem byl velmi potěšen spoluprací s týmem okolo pana režiséra Vignera,“ uvedl Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy, který považuje téměř tři tisíce studentů zapojených do projektu za skvělý výsledek.

 

Zapojení studenti mohli v rámci tohoto projektu sledovat příběh mladého chlapce Marka, kterému vstoupí do života Monika. Jednoho dne Marek zjistí, že je HIV pozitivní, protože se nakazil od předchozí partnerky. Diváci si potom projdou několik modelových situací, které žákům ukazují, jak se Marek nakazil virem HIV, jak se o tom dozvěděl, co obnáší test na HIV infekci a podobně. Po promítání následovala diskuze, kdy studenti bez studu pokládali důležité otázky.

 

Realizovaný projekt podle mého názoru napomohl ke zvýšení informovanosti cílové skupiny studentů a zároveň přispěl k prevenci šíření HIV/AIDS,“ dodal Jarolímek s tím, že počítá za HSHMP i v příštím roce v pokračování navázané spolupráce. Na projektu mimo pražské hygieny spolupracovaly také Státní zdravotní ústav ČR, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje a Česká společnost AIDS pomoc.

 

V Praze dne 20. 2. 2017

 

 

RNDr. Jan Jarolímek, MBA

ředitel

 

 


 

Přílohy