První testy pražských klíšťat zatím vycházejí dobře

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) dlouhodobě sleduje promořenost klíšťat v podmínkách hlavního města Prahy. Sběr klíšťat se provádí tzv. metodou vlajkování, kdy odborní zaměstnanci HSHMP prochází terén s bílou flanelovou látkou se středně dlouhým vlasem. Ta připomíná srst zvířete, a proto se na ni klíšťata snadno zachycují. Po každém „vlajkování“ se klíšťata roztřídí podle vývojového stádia do zkumavek a odešlou do laboratoří.

 

„Hlavním cílem vlajkování je zjistit infekčnost letošních klíšťat ve vytipovaných oblastech v rámci hlavního města Prahy. Hygienici se zaměřují jednak na vyšetření na Lymeskou boreliózu, tak i na klíšťovou meningoencefalitidu,“ uvedl Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy s tím, že bližší informace o této metodě jsme veřejnosti představili na webových stránkách HSHMP zde - http://hygpraha.cz/dokumenty/klistata-v-akci--hygienici-kontroluji-prazske-lesy--parky-i-louky-3110_3110_161_1.html.

 

K dispozici je zatím 8 výsledků testů zaměřených na klíšťovou meningoencefalitidu z 11 sledovaných lokalit a jsou dobré. Už nyní lze konstatovat, že nebyla prokázána pozitivita klíšťat na těchto místech:  V Klánovickém lese (Praha 9), Satalické oboře (Praha 9), Prokopském údolí (Praha 5), Pod Kesnerkou (Praha 5), ve Stromovce (Praha 7), v Ďáblickém háji (Praha 8), v Hostivařském lese (Praha 10) a v Kunratickém lese - oblast U Václava IV. (Praha 4).

 

Tabulka 1: Promořenost klíšťat původcem klíšťové meningoencefalitidy v roce 2017 – lokality sledované HSHMP

 

Zdroj: HSHMP


Jediná pozitivní klíšťata na klíšťovu meningoencefalitidu se zatím našla v oblasti Kunratického lesa – lokalitě Globus. „Záchyt nakaženého klíštěte automaticky neznamená, že by tam lidé měli přestat chodit. Je ale potřeba dbát na základní prevenci,“ říká Jan Jarolímek a doplňuje: "Základem je dodržování těchto pravidel: mezi ně patří očkování proti klíšťové encefalitidě, vhodné oblečení, používání repelentu a v případě přisátí klíště jeho včasné odstranění".

 

Výsledky testů na Lymeskou borreliózu bude mít HSHMP k dispozici během následujících týdnů.


Další podrobnosti na téma klíšťata najdete zde:
http://hygpraha.cz/dokumenty/zvysena-aktivita-klistat-2613_2613_448_1.html


V Praze 28. 6. 2017

 

Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP