Třetina pražských hygieniků je očkována proti chřipce

V oblasti proočkovanosti proti chřipce se snaží být vzorem pro ostatní Pražany sama Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“). Již několik let patří mezi organizace, jejíž zaměstnanci se v Praze vůbec nejvíce nechávají preventivně očkovat proti chřipce. A potvrzují to také výsledky očkování v letošní sezóně, které ukázaly, že se očkovat nechala třetina pražských hygieniků.

 

„Vítám zájem našich zaměstnanců o očkování proti chřipce. Z praxe víme, že pro mnohé jiné organizace, a to včetně zdravotnických zařízení, jsme v tomto ohledu pozitivním příkladem. Naši zaměstnanci si význam preventivního očkování proti chřipce uvědomují a již ze zkušeností vědí, že se v praxi vyplácí. Očkování snižuje riziko onemocnění až o 60 %. Je tak prokazatelně nejúčinnějším preventivním opatřením,“ říká ředitelka HSHMP MUDr. Zdeňka Jágrová.

 

FOTO č. 1: ilustrační obrázek

 

 

HSHMP nabízí každoročně svým zaměstnancům očkování proti chřipce jako zaměstnanecký benefit, pro pražské hygieniky je tak očkování proti chřipce bezplatné. Podobným benefitem motivují své zaměstnance i další zaměstnavatelé v našem hlavním městě.


Bohužel mnoho Pražanů nadále očkování podceňuje. Obranných prostředků proti chřipce v takových případech mnoho nezbývá. Přesto je v období zvýšené pravděpodobnosti výskytu chřipkových onemocnění, případně v situacích, kdy konkrétní jedinec již chřipkou onemocní, vhodné se snažit dodržovat alespoň následující zásady:


► Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami (doporučená vzdálenost je min. 1 m).
► Mýt si ruce mýdlem a vodou a to podle zásad správné hygieny rukou, zvláště po kašli či kýchání.
► Rozhodně se nedotýkat očí, nosu a úst nemytýma rukama.
► Dbát  také na pestrou stravu a dostatečný odpočinek.
► Spát v oddělené místnosti, pravidelně větrat
► Při kašli, kýchání a smrkání si zakrývat nos a ústa papírovým kapesníkem, který vždy po použití vyhodit do uzavřeného odpadkového koše a poté si umýt ruce
► Z domova vycházet v období, kdy lidé mohou být pro své okolí infekční pouze v nezbytných případech
► Plánované návštěvy u odborných lékařů odložit, pokud nejsou nezbytně nutné

 

Bližší podrobnosti o onemocnění chřipkou obsahují dva osvětové letáky Státního zdravotního ústavu a HSHMP:

 

 

 

FOTO č. 2: ilustrační obrázek

 

 

 

Každý týden aktuální data o vývoji onemocnění chřipkou v Praze


 HSHMP v období  pravděpodobného zvýšeného výskytu chřipky a jiných respiračních onemocnění, zpravidla od října do března, publikuje na svých internetových stránkách v pravidelných týdenních přehledech informace o výskytu akutních respiračních onemocnění v Praze.  Každý týden v pondělí se tak veřejnost dozví řadu zajímavých informací o vývoji v předchozím týdnu nebo třeba srovnání se stejným obdobím v předchozím roce. Informace je možné sledovat na internetových stránkách pražské hygieny v sekci Chřipka – viz link: http://www.hygpraha.cz/obsah/chripka_481_1.html .

 

V Praze 15. 1. 2020

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP