Uplynulá chřipková sezóna měla v Praze méně závažných průběhů i úmrtí než v sezóně předchozí, pražští hygienici přesto doporučují se na začátku příští sezóny nechat očkovat

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) zaznamenala v uplynulé chřipkové sezóně 2019/2020 menší počet závažných průběhů i obětí ohledně akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky než v sezóně předchozí 2018/2019. Počet obětí klesl pětinásobně a závažných průběhů téměř dvou a půl násobně. Na mírně vyšší úrovni se pohybovala jen celková nemocnost chřipkou a akutními respiračními infekcemi v přepočtu na 100 000 obyvatel. Tyto údaje plynou z aktuálně uzavřených statistik HSHMP.

 

 

Přehled – akutní respirační infekce včetně chřipky na území hlavního města Prahy - srovnání sezón 2018/2019 a 2019/2020

 

Sezóna Počty závažných průběhů Počty úmrtí Nejvyšší nemocnost v přepočtu
na 100 000 obyvatel

Číslo kalendářního týdne

2019/2020 39 7 1595

5.

2018/2019 92 35 1554

6.

Zdroj dat: HSHMP

 

Atypický průběh letošní sezóny

 

Celý průběh uplynulé chřipkové sezóny měl atypický průběh: začátkem března Praha zaznamenala první případy onemocnění covid-19 a v populaci se všeobecně začala dodržovat daleko přísnější hygienická opatření – nošení roušek, důkladnější hygiena rukou, omezení společenských kontaktů, řada lidí zůstávala doma. „Tyto skutečnosti měly evidentně velký vliv na snížení závažných průběhů chřipky i počtu obětí, a to přesto, že tyto předpoklady nemáme prozatím relevantně verifikovány. Navíc izolované kmeny chřipky v ČR letos nevykazovaly významné odlišnosti od kmenů v předešlých letech, tudíž byly dobře pokryty také složením vakcíny proti chřipce, která pro dnes již ukončenou chřipkovou sezónu byla k dispozici,“ uvádí na vysvětlenou ředitelka HSHMP MUDr. Zdeňka Jágrová.

 

FOTO č. 1: ilustrační obrázek

 

 

Nechte se před začátkem příští chřipkové sezóny očkovat, vyzývají již dnes pražští hygienici

 

Preventivní očkování proti chřipce bude na začátku té příští chřipkové sezóny daleko důležitější než kdykoli předtím v historii. „Nelze vyloučit příchod další vlny onemocnění covid-19, přitom je velice důležité covid-19 i chřipku klinicky jednoznačně odlišit. V praxi je však taková realizace často obtížná, a proto je očkování proti chřipce nutné považovat za velký přínos, především například pro cílovou skupinu seniorů,“ doplňuje MUDr. Zdeňka Jágrová. „Pokud se totiž organismus vyčerpá náročným bojem s chřipkou, tak už nemusí mít sílu na zápas s covid-19. Pro příští rok by měla být otázka očkování zásadní informací pro všechny spoluobčany,“ podotýká doktorka Jágrová.

 

FOTO č. 2: ilustrační obrázek

 

 

Doplňující informace:

 

Pod pojmem akutní respirační infekce (ARI) je evidován soubor akutních onemocnění postihujících dýchací cesty a chřipku. 

 

Na území hlavního města Prahy je podáváno hlášení od celkem 102 pražských lékařů (praktických lékařů pro dospělé  a praktických lékařů pro děti a dorost), kteří registrují celkem 165 714 pacientů. Hlášení se podávají každý pátek, kdy se hlásí počet pacientů, kteří navštívili jejich ordinace v uplynulém týdnu. HSHMP následně tato data předává oddělení biostatistiky Státního zdravotního ústavu, které data dále zpracovává za celé Česko.

 

V rámci objektivního informování veřejnosti jsou data pravidelně zveřejňována na webových stránkách HSHMP www.hygpraha.cz a k dispozici bývají každý pátek za aktuální týden. Hlášení jsou zveřejňována zpravidla v intervalu měsíců říjen až březen, dle specifického vývoje ARI v konkrétní sezóně.  Podrobné informace ke chřipce včetně zajímavých prezentací a informací v oblasti prevence naleznete na webových stránkách HSHMP v části věnované chřipce - viz odkaz http://www.hygpraha.cz/obsah/chripka_481_1.html.


Osvětové materiály - chřípka, její prevence, význam očkování - STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV:

 

osvětový leták Státního zdravotního ústavu "Pozor! Chřipka útočí!" (pdf; 1,84 MB)
osvětový leták WHO Europe "CHŘIPKA - Jak chránit sebe a své okolí" (pdf; 706 kB)
Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti chřipce (pdf, 248 kB)
osvětový videoklip Ministerstva zdravotnictví a Státního zdravotního ústavu "Zdraví je bohatství" - přímý link zde
osvětový leták Ministerstva zdravotnictví ČR "Prevence a opatření při výskytu chřipky A (H1N1) - určeno pro pacienty (pdf; 1,07 MB)
osvětový leták Státního zdravotního ústavu "Nakažte ostatní dobrou náladou - ne chřipkou - 7 mýtů o chřipce" (pdf; 1,28 MB)
osvětové pexeso Státního zdravotního ústavu "Nehrajte si se svým zdravím a nedovolte chřipce zaútočit. Braňte se očkováním." (pdf; 832 kB)
osvětový leták Státního zdravotního ústavu "Buďte profesionál. Očkujte se proti chřipce. (pdf; 962 kB)

 

DŮLEŽITÉ INFORMACE O CHŘIPCE A VÝZNAMU OČKOVÁNÍ PRO SPECIFICKÉ SKUPINY PACIENTŮ - STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV:

 

ONEMOCNĚNÍ SRDCE pdf; 167 kB
ASTMA pdf; 169 kB
DIABETES pdf; 167 kB
OSLABENÁ IMUNITA pdf; 167 kB
TĚHOTENSTVÍ

pdf; 168 kB

 

 

V Praze 20.5.2020

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP