V Praze konečně klesl počet nemocných chřipkou a respiračními infekcemi

Dle predikce Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) v metropoli po delší době klesl počet hlášených onemocnění akutními respiračními infekcemi (ARI) včetně chřipky. Týká se to všech věkových kategorií. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat pražských hygieniků za uplynulý 11. kalendářní týden roku 2018, tedy období od 12. do 18. března. „Vůbec nejvíce nemocnost klesla u lidí staršího věku nad 60 let a školních dětí v rozmezí 6 – 14 let. Nadále však zaznamenáváme růst počtu rozvoje komplikací u nemocných chřipkou, kteří onemocněli v předchozím období. Ponejvíce jde o děti od 0 do 5 let a osoby nad 60 let,“ informuje ředitel HSHMP Jan Jarolímek. „Předpokládáme, že nyní bude docházet k pozvolnému ústupu počtu hlášených onemocnění chřipkou, další vzestup již není z našeho pohledu příliš pravděpodobný,“ doplňuje šéf pražských hygieniků Jarolímek. 

Pražští hygienici vždy lidem doporučují chřipku nepodceňovat, neboť existuje reálná možnost vývoje komplikací. „Prozatím máme v Praze evidováno 39 laboratorním vyšetřením potvrzených těžkých průběhů chřipky a bohužel už i 13 úmrtí na chřipku,“ dodává Jarolímek.

Jak se pozná pravá chřipka? "Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob,"  uvádí Jarolímek.


Existují nějaká účinná hygienická opatření proti chřipce? "Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Z dalších preventivních opatření je ještě možné zmínit pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou, a také třeba používání kapesní desinfekce. Neumytýma rukama by se lidé rozhodně neměli dotýkat očí, nosu a úst, V neposlední řadě se vyplatí dbát na pestrou stravu a dostatek odpočinku," uzavírá Jarolímek.

Níže HSHMP uvádí také 2 grafy s vývojem hlášení ARI za hlavní město Prahu a to v rozdělení podle věkových skupin (první graf) a poté ve srovnání s rokem předchozím (druhý graf) v 11. týdnu, kde je zřejmý výrazný vzestup nemocnosti.


V Praze 19. března 2018

 

 

 

RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA
ředitel