V Praze se vyskytl zvýšený počet spalniček

Jediné účinné opatření: očkování

Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) jako věcně a místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví v Praze upozorňuje veřejnost, že aktuálně v Praze registruje počínající zvyšující se počet onemocnění spalničkami.  Vzhledem k tomu, že spalničky patří mezi vysoce nakažlivé infekce přenášející se vzduchem, je v současné době riziko nákazy zejména pro nechráněné opsoby vysoké. HSHMP proto především rodičům doporučuje překontrolovat, zda jsou jejich děti proti spalničkám chráněny příslušnou vakcinační látkou. Pokud zjistí, že ne, měli by urychleně vyhledat praktického lékaře pro děti a dorost a nechat děti očkovat.

Pražští hygienici nyní situaci detailně monitorují a vyšetřují osoby, které byly s nemocnými
v  kontaktu, osoby nechráněné musí být po kontaktu od 7 do 14 dne v karanténě.

Projevy onemocnění

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění šířící se vzdušnou cestou kapénkami nebo přímým kontaktem s infikovanými slinami či hleny. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Vzhledem k tomu, že spalničky jsou označovány za dětskou nemoc, bývá onemocnění u dospělých odhaleno později, a spalničky jim tak mohou způsobit vážnější problémy. Onemocnění může zkomplikovat zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánět mozku. U nečkovaných a oslabených jedinců může průběh onemocnění v extrémních případech skončit až fatálně. Na spalničky není žádný specifický lék. Léčí se pouze projevy onemocnění - horečka a další nepříjemné symptomy.

Vyšší proočkovanost doporučuje i Světová zdravotnická organizace

V České republice a Evropě se v uplynulých dekádách dařilo díky vysoké proočkovanosti populace výskyt spalniček téměř vymýtit. Bohužel v posledních letech proočkovanost v České republice a Evropě klesá, a proto se výskyt spalniček v terénu zákonitě stále častěji objevuje.

Loni propukla lokální epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji, dříve také v kraji Ústeckém.

Stejně tak epidemii spalniček již zažilo několik evropských zemí včetně Německa a Itálie. Mezi další evropské země, které spalničky již potrápily patří Kyrgyzstán, Bosna a Hercegovina, Rusko nebo Gruzie.

K výrazně zvýšenému počtu lidí očkovaných proti spalničkám vyzvala již 25. února roku 2015 na zasedání v dánské Kodani evropské země a státy střední Asie Světová zdravotnická organizace.

V České republice je očkování proti spalničkám povinné. Je součástí takzvané trojvakcíny, která chrání také proti zarděnkám a příušnicím.


V Praze  1. února 2019


MUDr. Zdeňka Jágrová
ředitelka protiepidemického odboru