Pražští hygienici budou od pondělí zveřejňovat informace o aktuálním výskytu akutních respiračních infekcí

Od příštího týdne začneme na našich webových stránkách www.hygpraha.cz zveřejňovat pravidelný týdenní přehled výskytu akutních respiračních onemocnění v Praze. Každý týden v pondělí se tak dozvíte řadu zajímavých informací o vývoji v předchozím týdnu nebo třeba srovnání se stejným obdobím v předchozím roce. "Doporučuji proto sledovat pravidelně naše webové stránky, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací," uvedl Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP").

 

Podle něj pražští hygienici již první záchyt viru chřipky v Praze zaznamenali, jde však o záchyt v tomto období zcela ojedinělý, stále tak výrazně převažují nechřipkové viry. Jak tedy poznáme pravou chřipku? "Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Z aktuálních statistik za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob,"  doplnil Jan Jarolímek.

 

Existují nějaká účinná hygienická opatření proti chřipce: "Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Je nutné zdůraznit, že nejúčinnější ochranou je očkování," uzavřel Jan Jarolímek.  V letošním roce je k dispozici vakcína Vaxigrip a Vaxigrip tetra, která má nové složení. Skládá se ze dvou kmenů proti chřipce A (Michigan/45/2015 (H1N)pdm09 a A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) a novinkou jsou i 2 kmeny proti chřipce B (B/Brisbane/60/2008 a B/Phuket/3073/2013). Virus chřipky je přitom inaktivovaný, štěpený, jde o tzv. mrtvou vakcínu, která neobsahuje kompletní virus, a tudíž nemůže u nikoho vyvolat onemocnění. Očkování proti chřipce doporučujeme nejen my jako hygienici, ale oficiální doporučení pro očkování vydala i Česká vakcinologické společnosti České lékařské společnosti JEP. Bližší informace jsou dostupné i na našich webových stránkách http://www.hygpraha.cz/dokumenty/7-duvodu--proc-se-letos-nechat-ockovat-proti-chripce-3284_3284_161_1.html.

 

Další podrobné informace na téma chřipka najdete v letáku, který HSHMP vydala v těchto dnech a jsou v příloze tohoto článku.


V Praze 27. 10. 2017


RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA
ředitel


 

Přílohy