Vláda schválila nová opatření Ministerstva zdravotnictví

Hygienická stanice hlavního města Prahy publikuje tiskovou zprávu Ministerstva zdravotnictví ze dne 23. 11. 2021Vláda schválila mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, reaguje tak na nepříznivou epidemickou situaci.  
 
S ohledem na zhoršující epidemickou situaci v souvislosti s onemocněním covid-19 přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví od 29. listopadu ke stanovení podmínek umožňujících návštěvy osob v azylových zařízeních.

Jedná o zařízení s vyšší fluktuací osob, které jsou často osobami nenaočkovanými.

Často se v nich nachází senioři, osoby trpící chronickými onemocněními nebo osoby jinak zranitelné. Proto je třeba minimalizovat riziko průniku nákazy do těchto středisek a ochránit tak zdraví osob zde pobývajících i zaměstnanců.


„Epidemická situace se nadále zhoršuje, nově jsme proto upravili podmínky pro testování zaměstnanců.

Pokud bude proveden antigenní test u poskytovatele zdravotních služeb a vyjde pozitivně, je nutné vystavit žádanku na konfirmační PCR test. Díky tomu se podaří nákazu onemocnění lépe zachytit v pracovních kolektivech,“ popisuje význam nového opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 


Od 23. listopadu dojde k drobnému upřesnění mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího plošné screeningové testování zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných na přítomnost onemocnění COVID-19.

Hlavním cílem opatření je stanovení povinnosti zaměstnavatele spočívající v zajištění rychlých antigenních testů (RAT) určených pro sebetestování. Tyto testy musí mít k dispozici vždy tak, aby je mohli v souladu s jejich povinností podle mimořádného opatření zaměstnanci postoupit kdykoliv. Zajištění RAT pro sebetestování nebrání zaměstnavateli, který disponuje takovou možností, provádět testování prostřednictvím zdravotnických pracovníků.  


Celý text zprávy zde


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Daniel Köppl, ředitel odboru komunikace s veřejností